Urządzamy małą łazienkę. Wiesz już, jakie meble będą odpowiednie?

2016-09-23

 

Twoja łazienka zajmują nie więcej niż kilka metrów kwadratowych? Nie martw się. Dziś podpowiemy ci, w jaki sposób zagospodarować wolną przestrzeń, gdzie szukać meblarskich inspiracji i obalimy popularny mit na temat chłodnych, monochromatycznych barw we wnętrzach.

Mała łazienka nie powinna być powodem do zmartwień

Zaplanuj wnętrze na kartce papieru


Łazienki o powierzchni 3 do 7 metrów kwadratowych to standard mieszkaniowy wielu z nas. Urządzenie niewielkiego wnętrza wymaga nieco większego zaangażowania i wiedzy, ale nie oznacza, że musisz rezygnować z eleganckiego i minimalistycznego wykończenia.

Kluczem do właściwego zagospodarowania przestrzeni może okazać się skrócony plan. Zmierz dokładne łazienkę, a następnie przenieś ją w kilku planach na kartę papieru w skali 1:10.


Na projekt nanieś najważniejsze elementy wyposażenia, a w tym m.in.:
  • umywalkę
  • wannę i/lub kabinę prysznicową,
  • toaletę,
  • pralkę.

Miejsca kolejnych sprzętów oznacz prostokątami o uśrednionej wielkości. Skorzystaj z katalogów produktów i przyjmij przykładowe rozmiary sprzętu. Nie musisz znać dokładnych wymiarów; twoim zadaniem jest wyznaczenie kilku podstawowych stref użytkowych, a nie planowanie łazienki z dokładnością co do centymetra. Tym zajmiesz się na końcu.
Przedyskutuj z rodziną, czy na tym etapie nie warto zmienić zagospodarowania przestrzeni, określ swój budżet i przygotuj szacunkowy kosztorys.

Wanna, kabina prysznicowa, a może odpływ wody w podłodze?

Wybór elementów wyposażenia małej łazienki zacznij od zagospodarowania miejsca do codziennej pielęgnacji ciała. Pamiętaj, że chociaż wanna wydaje się najwygodniejsza pod względem użytkowym, to w porównaniu do kabiny prysznicowej zajmuje znacznie więcej miejsca.

Najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem w niewielkim wnętrzu może okazać się ukryty w podłodze odpływ wody. Podstawowym warunkiem takiej instalacji jest odpowiednia grubość wylewki; w niej będziesz musiał ukryć odpływ kanalizacyjny, który będzie skierowany pod kątem min. 3-4% w stosunku do pionu.

Samą wylewkę ukształtuj w taki sposób, aby była zgodna ze spadkiem wody w kierunku wcześniej zaprojektowanego dopływu.

Szukaj mebli w chłodnych, monochromatycznych barwach

Wybór mebli łazienkowych nie może być dziełem przypadku i chociaż wydawałoby się, że to właśnie jasne, ciepłe barwy będą idealne do niewielkiego wnętrza, to jest zupełnie odwrotnie. Im chłodniejsze, bardziej stonowane kolory mebli łazienkowych, tym lepiej.

Trzymaj się przede wszystkim bezpiecznych barw monochromatycznych. Przykładem dobrze zagospodarowanego wnętrza małej łazienki może być komplet mebli łazienkowych Tipo, w którym dominuje czerń i biel oraz odcienie szarości.
Meble łazienkowe

Chłodne zestawienia kolorystyczne budzą wyobraźnię i zwiększają optycznie przestrzeń łazienki.

Unikaj ciepłej czerwieni, różu, i jasnej zieleni. Jeśli nie chcesz poruszać się wyłącznie w skali szarości, możesz sięgnąć też po ciemny fiolet lub wpadający w czerń brąz, np. meble z serii Lupo.

Meble do większej łązienki

Inspiruj się materiałami wykończonymi na wysoki połysk

Małe łazienki wymagają szczególnego wykończenia. Swoich inspiracji szukaj w błyszczących powierzchniach.

Wykończone na wysoki połysk baterie, wieszaki na ręczniki, umywalki i wszystkie inne elementy wyposażenia będą powodem, dla którego wnętrze zyska optycznie więcej miejsca.

W niewielkich przestrzeniach doskonale sprawdzą się także duże, otwarte * lustra jedno- lub dwu- i trzyczęściowe, a w tym te z serii Zoja lub Aura.

* Zdecydowanie odradzamy zakup niewielkich luster zamkniętych w masywnych, nadmiernie zdobionych ramach, które potęgują wrażenie ciasnoty.

Jeśli czujesz się na siłach i wiesz, w jaki sposób zaaranżować wnętrze, możesz zastosować dwa lustra narożne o wielkości połowy ściany, które będą powtarzały swoje odbicia.

Zdecyduj się na niewielką umywalkę meblową

Wybór umywalki do łazienki o powierzchni najwyżej kilku metrów kwadratowych nie wydaje się oczywisty. W sprzedaży dostępne są przynajmniej ich cztery podstawowe kategorie, a w tym:
  • Do zabudowy: umywalki do samodzielnej adaptacji gotowe do instalacji nad i pod blatem. Umywalki do zabudowy chętnie stosuje się także w przypadku dużych i luksusowych łazienek, w których blatem jest naturalny kamień, a w tym granit lub marmur.

  • Klasyczne [inaczej: wiszące]: uniwersalne umywalki podwieszane na stelażu naściennym. Mało ergonomiczne rozwiązanie w przypadku niewielkich łazienek; wolna przestrzeń pod umywalką jest w zasadzie niemożliwa do jakiegokolwiek wykorzystania.

  • Meblowe: popularne umywalki do osadzenia na szynie wbudowanej w szafkę łazienkową; optymalne rozwiązanie w przypadku najmniejszych łazienek. Występują na ogół w wersjach jednokomorowych.

  • Stojące [inaczej: samodzielne]: eleganckie, stabilne, ale zajmują znacznie więcej wolnej przestrzeni od wszystkich innych umywalek.

Powinieneś zdecydować się na umywalkę do zabudowy lub umywalkę meblową. Pierwsza będzie znacznie droższa w zakupie, a przy tym jej instalacja wymaga większego zaangażowania. Ewentualną przestrzeń pod umywalką musisz zagospodarować we własnym zakresie. Za wykonanie indywidualnej szafki zapłacisz przynajmniej 800 do 1000 złotych w zależności od dostępności do materiałów oraz jej kształtu.
Najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem są umywalki meblowe, które nie tylko uwalniają przestrzeń, ale i pozostają spójne z meblami zaprojektowanymi przez producenta ? ocenia ekspert,


Szafka pod umywalkę Tipo
Szafka pod umywalkę

Fotografie zgodnie z licencją producenta www.meble-bik.pl.


Pamiętaj, że sam materiał z jakiego będzie wykonana umywalka łazienkowa klasyczną nie powinien być przypadkowy. Na polskim rynku możesz wybierać spośród umywalek:
  • szklanych: umywalki szklane charakteryzują się bardzo dobrą trwałością, a przy tym dobrze znoszą nawet długotrwały kontakt z detergentami i zalegającym kamieniem; występują w wielu nowoczesnych i odważnych kształtach,

  • ceramicznych: tanie w zakupie, trwałe i dobrze znoszą wieloletnią eksploatację; mało efektowne, ale niewrażliwe na działanie środków czyszczących,

  • wykonanych z kamienia: ciężkie, wymagające odpowiedniej pielęgnacji i kosztowne; granit i marmur to pozycje zarezerwowane dla osób, które mogą pozwolić sobie na wydatek o wartości kilku tys. złotych,

  • stalowych: mało funkcjonalne ze względu na niesatysfakcjonujące wyciszenie (spływającej wodzie towarzyszy charakterystyczny szum); ale jednocześnie tanie i odporne na uszkodzenia mechaniczne stosowane jako umywalki do zabudowy.

  • drewnianych: drewno wymaga odpowiedniej impregnacji, ale dziś jest już z powodzeniem wykorzystywane do projektowania umywalek łazienkowych; efektowne, ale kosztowne i kłopotliwe w użytkowaniu.

Podwieszane akcesoria łazienkowe w miejscu stojących

Wszystkie akcesoria w małej łazience powinny być w miarę możliwości podwieszane. Zrezygnuj z wysokich, stojących regałów, które nie tylko optycznie tłamszą wnętrze, ale i fizycznie ograniczają swobodę ruchu.

W ich miejscu zastosuj nie spoczywające na podłodze szafki, które zamontujesz na wysokości ok. 20 centymetrów. Pamiętaj, aby były odpowiednio wysokie i nie ułatwiały najmłodszym domownikom sięganie do detergentów i chemii. Przykładem starannie wykonanej, podwieszanej szafki łazienkowej jest m.in. Aura.

Szafka wisząca do łazienki

Projektując przestrzeń w małej łazience stosuj tę zasadę także do wszystkich pozostałych elementów wyposażenia. Toaletę stojącą zamień na podwieszaną, a tradycyjne stojaki na papier do rąk zamień na niewielkie haczyki, które osadzisz na ścianie.

Pamiętaj o odpowiednio intensywnym oświetleniu

Każda łazienka, niezależnie od jej wielkości wymaga kilku źródeł oświetlenia. W małym wnętrzu zastosuj niewielki plafon lub podwieszany, krótki żyrandol. Półki, blat i kabinę prysznicową możesz doświetlić wykorzystując taśmy z diodami LED lub ścienne kinkiety klasy IP 65. Nie zapomnij też o oprawie, która ułatwi codzienną pielęgnację twarzy przed lustrem.

W niewielkich łazienkach stosuj chłodne oświetlenie w zakresie od 4500 do ok. 5000K, które potęguje efekt czystości i doskonale wpisuje się w charakter monochromatycznych barw.




pixel