Kolekcja mebli do salonu w naturalnej okleinie dębowej.
Meble do salonu w naturalnej okleinie dębowej
Wybór mebli salonowych nie jest prostym zadaniem. Na rynku istnieje wiele interesujących rozwiązań, a każde z nich ma duże grono zwolenników. Obecnie wzrasta ponownie popularność rozwiązań wykonanych z litego drewna, nie są one jednak jedynymi, którymi warto się zainteresować. Kupujący nie stronią jednak również od mebli fornirowanych. Którym z nich warto zatem zaufać w pierwszej kolejności?
Wybór mebli a kryterium cenowe
Szukając najbardziej rzucających się w oczy różnic pomiędzy klasycznymi meblami z litego drewna oraz rozwiązaniami fornirowanymi, zwykle wskazuje się na ich cenę. Rzeczywiście, to meble fornirowane są zwykle tańsze, nic więc dziwnego, że znajdują się w centrum zainteresowania potencjalnych kupujących. Meblując pierwsze mieszkanie zwykle ma się dość mocno ograniczony budżet. Meble w naturalnej okleinie dębowej są więc bardziej oczywistym wyborem.
Tu warto podkreślić, że niższa cena forniru nie oznacza wcale niższej jakości takiego rozwiązania. Mamy przecież do czynienia z cienkimi płatami drewna uzyskiwanymi poprzez jego skrawanie – zarówno płaskie, jak i obwodowe. Jeśli więc skłaniamy się ku meblom fornirowym, nie oznacza to wcale, że oddalamy się od natury. Tak samo, jak meble z litego drewna, mogą świetnie sprawdzić się zarówno w salonach nowoczesnych, jak i klasycznych. Dobrze wykonane nie pozwolą zresztą na odróżnienie już na pierwszy rzut oka, jak wyglądał proces ich powstawania. Fornir powstaje z drewna, które przeszło wcześniej staranne oględziny, jest więc wyselekcjonowane. Takie podejście sprawia, że spodoba się także tym osobom, które cenią sobie ten naturalny materiał ze względu na jego usłojenie.
Naturalna okleina dębowa – jakość na lata
Osoby podchodzące do mebli fornirowanych z dużą ostrożnością, zastanawiają się często nad tym, czy ich jakość nie będzie pozostawiać wiele do życzenia. Warto więc podkreślić, że powodów do obaw jest znacznie mniej niż początkowo mogłoby się to nam wydawać. Meble fornirowane odznaczają się tym, że nie zmieniają swojego kształtu. Jest to cecha, która zasługuje na zaakcentowanie, bo odróżnia je właśnie od klasycznych rozwiązań, a więc od tych mebli, które są w całości wykonane z drewna. Te są swego rodzaju filtrem wilgotności powietrza. W pewnym momencie można zauważyć więc na nich pierwsze odkształcenia mające zresztą tendencję do pogłębiania się z czasem. Fornir nie ma takich właściwości, w mówieniu o jego niezmienności nie ma więc przesady.
Jak dbać o meble fornirowane?
Pielęgnacja klasycznych mebli drewnianych potrafi być dość problematyczna. Klasyczne sprzątanie nie jest wcale jedynym obowiązkiem spoczywającym na barkach ich właścicieli, którzy muszą dodatkowo dbać o to, aby meble były odpowiedni konserwowane. Meble w naturalnej okleinie dębowej są często wybierane właśnie dlatego, że dają nadzieję na mniejszy poziom skomplikowania charakterystyczny dla tego rodzaju zabiegów. Niestety, takie przekonanie nie jest poparte wiedzą o stanie faktycznym.
W rzeczywistości, pielęgnacja mebli fornirowanych nie opiera się wcale na innych zasadach niż dbanie o klasyczne meble drewniane. Kupując je należy więc liczyć się z tym, że już zawsze będzie trzeba uważnie czytać skład przeznaczonych do tego celu detergentów. Meblom fornirowanym nie służy nie tylko alkohol, ale również amoniak oraz inne rozpuszczalniki. Nie ma też mowy o tym, aby do usuwania poważniejszych zabrudzeń używać szorstkiego drapaka. Eksperci uważają, że najlepszym środkiem czystości jest delikatna ściereczka oraz mydło i woda. Jeśli czasem pojawia się konieczność sięgnięcia po jeden z bardziej zaawansowanych środków, najlepiej sprawdzi się z pewnością mleczko do mebli. Także ono nie powinno być jednak stosowane w dużych ilościach.
Meble fornirowane – na co uważać?
Eksploatacja mebli do salonu w naturalnej okleinie dębowej nie wymaga posiadania zaawansowanej wiedzy w tym zakresie. Dobrze jest jednak pamiętać, że są one podatne na zarysowania. Warto więc unikać kładzenia na nich ostrych przedmiotów. Nie zaszkodzi też pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci lakieru do ochrony mebli.