Choć to salony utrzymane w stylu minimalistycznym dominują w polskich domach, wiele wskazuje na to, że zwolennicy bardziej klasycznych rozwiązań nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Piękno salonu w stylu retro wcale nie wyszło z mody. Dziś w sprzedaży coraz częściej możemy natknąć się na zestawy mebli do salonu z okleiny dębowej. Te nie tylko przyciągają wzrok, ale i na długo utrzymują na sobie nasze spojrzenia. Trudno dziwić się więc, że lista ich zwolenników nie jest wcale krótka.
Okleina dębowa – dlaczego warto?
Meble dębowe są synonimem dobrego smaku i elegancji. Są piękne, nie tylko jednak ich wygląd, ale i ceny potrafią zwalać z nóg osoby choćby potencjalnie zainteresowane ich zakupem. Producenci mebli salonowych zdają sobie z tego sprawę wcale nie gorzej niż kupujący. Poza klasycznymi meblami dębowymi coraz częściej możemy więc natknąć się na meble wykonane po części z litego drewna i z forniru. Te zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że ich cena jest znacznie bardziej przystępna. Nietrudno się jednak domyślić, że nie jest to ich jedyna zaleta.
Okleina dębowa nazywana też fornirem to cienkie płaty drewna. Uzyskuje się je przez skrawanie – płaskie lub obwodowe. Ich grubość bywa zróżnicowana, przeważnie jednak waha się od 0,6 do 3 milimetrów. Jej stosowanie pozwala na spore oszczędności, przyczynia się jednak również do tego, że trafiające do sprzedaży meble posiadają usłojenie łudząco podobne do tego, jakie charakteryzuje lite drewno dębowe. Trudno utrzymywać, że różnice są niemal niemożliwe do odróżnienia. Prawdą jest jednak to, że usłojenie podnosi walory wizualne mebli i sprawia, że są one w stanie wprowadzić ciepłą, rodzinną atmosferę w salonie.
Nie tylko usłojenie sprawia jednak, że okleina dębowa zdaje się dziś bić rekordy popularności w salonach meblowych. Warto wspomnieć również o tym, że meble wykonane z niej nie zmieniają swojego pierwotnego kształtu. Ta cecha okleiny jest w szczególny sposób warta podkreślenia, bo wyróżnia ją nawet na tle litego drewna. Drewno w swoim klasycznym wydaniu reaguje na wilgotność w pomieszczeniu. Zmiany nie są widoczne natychmiast, w pewnym momencie możemy jednak dostrzec, że dochodzi do licznych odkształceń.
Jak dbać o meble z okleiny dębowej?
Decyzja o zakupie zestawu mebli salonowych z okleiny dębowej wymaga odpowiedzi na przynajmniej kilka pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy tego, jak o nie dbać. O meblach z litego drewna często mówi się przecież jako o rozwiązaniach solidnych, a jednocześnie wymagających. Trudno dziwić się, że kupującym zależy na wiedzy, czy okleina dębowa zachowuje się podobnie. Na szczęście, opieka nad meblami fornirowanymi jest znacznie mniej skomplikowana. Owszem, wymaga pamiętania o tym, że nie służą im środki czyszczące z alkoholem i amoniakiem. Nie musimy jednak obawiać się, że zakup środków czystości pochłonie wszystkie nasze oszczędności. Przeciwnie, bardzo często okazuje się, że z problemami z plamami może poradzić sobie zestaw, na który składają się ciepła woda, mydło oraz miękka szmatka.
Czy zestawy mebli z okleiny dębowej mają wady?
Każde rozwiązanie dostępne w sprzedaży ma, poza licznymi zaletami, przynajmniej kilka niedociągnięć. W przypadku mebli wykonanych z okleiny dębowej, z pewnością będzie to podatność na zarysowania. Jeśli więc zależy nam na tym, aby służyły nam przez lata, warto upewnić się, że są rozwiązaniami wysokiej jakości. W przypadku rodzących się co do tego wątpliwości, dobrym pomysłem będzie z pewnością zainwestowanie w specjalny lakier do mebli. Zastanawiając się nad tym, jak rozlokować w salonie zestawy mebli z okleiny dębowej pamiętajmy też, że nie radzą sobie najlepiej tak z ciepłem, jak i z promieniami słonecznymi. Trzymane w pobliżu okien i grzejników mogą dość szybko ulec odbarwieniu.
Elementy zestawu mebli salonowych
Trudno mówić o takim zestawie mebli salonowych, który byłby idealny. Za każdym razem warto mieć więc na uwadze nie tyle modę, ile nasze własne potrzeby. Tu na pierwszy plan wysuwają się piękne stoły i krzesła, okleina dębowa znakomicie sprawdza się jednak jako element szaf, kompletów mebli wypoczynkowych oraz biurek gabinetowych.