Meble do salonu NOMO
Salony z jadalnią cieszą się coraz większą popularnością. Jako takie nie są już też dla nas zaskoczeniem. Niestety, nie każde pomieszczenie o takim charakterze jest nas w stanie zachwycić. W wielu mamy problem z poruszaniem się, nieustannie potykając się o meble, czy to salonowe, czy to sypialniane. Nie brakuje i takich, w których poważnym wyzwaniem jest pogodzenie obu funkcji tak, aby można było dość łatwo wyodrębnić każdą ze stref. Ustawienie mebli w salonie z jadalnią nie jest prostym zadaniem. Warto więc zadać sobie pytanie o to, na co zwrócić szczególną uwagę.
Jeśli salon i jadalnia są mądrze połączone, domownicy nie mają powodów do narzekania, a i samo pomieszczenie jest postrzegane jako bardziej prestiżowe. Pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zatem zdecydować, nie jest wcale wybór odpowiednich mebli. Znacznie ważniejsze wydaje się zastanowienie nad tym, w jakich częściach salonu aranżacja jadalni sprawdzi się najlepiej.
Jednym z bardziej klasycznych rozwiązań jest umieszczenie kącika jadalnianego pod ścianą. To właśnie ta opcja znajduje zastosowanie wtedy, gdy mamy do czynienia z salonem o średnim metrażu. Takie ustawienie umożliwia zachowanie całej wolnej przestrzeni wokół blatu, a tym samym pokój dzienny nie jest zdominowany przez część jadalnianą. W mniejszych salonach część ta może zostać dodatkowo zminimalizowana, jeśli zdecydujemy się na stworzenie kącika jadalnianego w rogu. Oczywiście, wielu zwolenników ma też opcja ze stołem i krzesłami na środku salonu, warto jednak podchodzić do niej z pewną ostrożnością. Prezentuje się znakomicie, jest jednak polecana przede wszystkim w większych pomieszczeniach. W mniejszych powoduje, wspomniane już, problemy z przemieszczaniem się.
Najważniejszym meblem jadalnianym, jaki może pojawić się w salonie, jest stół. Przeważnie postuluje się, aby znajdował się około jednego metra od ściany, bo tylko w ten sposób można swobodnie przesuwać i odsuwać znajdujące się z tej jego strony krzesła. Bez względu na jego lokalizację, z pewnością będzie lepiej spełniał swoje funkcje, jeśli zdecydujemy się na jego doświetlenie. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem lampy wiszącej, choć modne ostatnio wysokie modele stojące również powinny bardzo dobrze spełnić pokładane w nich nadzieje.
Jeśli jadalnia ma znajdować się w salonie, także wyborowi krzeseł warto poświęcić możliwie jak najwięcej uwagi. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć takie ich skompletowanie ze stołem, aby można było łatwo je ustawiać. Ewentualne braki w tym zakresie, nawet, jeśli nie będą widoczne gołym okiem, mogą okazać się przecież wyjątkowo uciążliwe. Przyjmuje się, że optymalna szerokość krzesła to 60 centymetrów. W niewielkim salonie możemy zdecydować się na węższe modele, nawet w takim przypadku nie należy jednak minimalizować szerokości bardziej niż do 50 centymetrów.
Przemyślany wybór mebli jadalnianych to zaledwie połowa sukcesu. Jeśli efekt końcowy ma okazać się satysfakcjonujący, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak ustawić pozostałe meble. Sposobów jest co najmniej kilka. Eksperci są przy tym zdania, że zadanie stojące przed nami okaże się łatwiejsze, jeśli już na starcie zdecydujemy o tym, co będzie centralnym punktem pomieszczenia. W dużych salonach może być to kominek, w mniejszych zwykle taką rolę pełni kącik, w którym znajduje się telewizor. To właśnie centralny punkt staje się odniesieniem przy planowaniu pokojowych stref.
Jeśli nie chcemy, aby meble salonowe i jadalniane sprawiały wrażenie wybranych przypadkowo, zastanówmy się również nad tym, który z mebli jest tym największym. To właśnie od niego najlepiej rozpocząć rozkład pokoju. Przeważnie jest to stół, w niektórych salonach jednak funkcja ta jest przypisana narożnikowi. Warto też zastanowić się nad korzyściami, jakie pociąga za sobą grupowanie tych mebli, które pasują do siebie. Jeśli więc mamy stół i krzesła, zawsze powinny znajdować się one w sąsiedztwie. Wygląd salonu będzie sprawiał wrażenie bardziej przemyślanego także wtedy, gdy będziemy analizować typowy dla tego pomieszczenia układ okien oraz drzwi.