Aranżacja pokoju młodzieżowego – o czym warto pamiętać?
O tym, że urządzenie pokoju młodzieżowego to wyzwanie, mówią nie tylko sami rodzice, ale również zawodowi projektanci wnętrz. Konieczne jest przecież pamiętanie o przynajmniej kilku jego aspektach. Nie wolno pozwolić sobie również na zignorowanie znaczenia, jakie ma gust nastolatka. Jeśli wygląd pokoju będzie sprawiał wrażenie pozostawiającego wiele do życzenia pod tym kątem, trudno będzie liczyć na to, że młody człowiek doceni podjęte starania.
Cechy idealnego pokoju młodzieżowego
Jeśli obawiamy się, że podjęte przez nas decyzje nie będą trafione, miejmy na uwadze to, że pokój młodzieżowy ma do spełnienia przynajmniej kilka funkcji. To nie salon lub korytarz, a co za tym idzie – funkcja reprezentacyjna wcale nie jest tą, która ma największe znaczenie. Jeśli nie chcemy, aby nastolatek czuł się w nim źle, miejmy na uwadze przede wszystkim to, że pokój ten jest azylem dla młodego człowieka. To nie rodzice, ale on sam ma się czuć w nim bezpiecznie. W pokoju młodzieżowym nastolatek powinien czuć się sobą. Jeśli będziemy o tym pamiętać, z pewnością uda się nam go urządzić ze smakiem, a jednocześnie – z poszanowaniem potrzeb jego nastoletniego lokatora.
W poszukiwaniu idealnych mebli
Bez względu na to, czy planujemy zakup w sklepie internetowym, czy też w jego stacjonarnym odpowiedniku, musimy liczyć się z tym, że meble młodzieżowe są dziś oferowane w imponującej liczbie. Niestety, choć ma to wiele zalet, sprawia również, że do poszukiwań idealnych rozwiązań należy się naprawdę dobrze przygotować. Czego od nich oczekiwać? Najlepszą opcją wydają się meble, które mają do spełnienia aż dwie funkcje – są nie tylko ładne, ale również funkcjonalne.
Tu pojawia się pierwszy zgrzyt, który może, choć wcale nie musi, urosnąć do rangi problemu nie do rozwiązania. O młodzieżowym guście powiedziano już wiele. Bezpieczne wydaje się więc określenie go mianem zróżnicowanego. Nie wszystkie rozwiązania dostępne w sprzedaży muszą się podobać ich młodym użytkownikom. Jeśli kategorycznie odmawiamy współpracy w tym zakresie, stawiajmy przede wszystkim na meble jednolite, minimalistyczne i stonowane. Najlepszą opcją wydaje się jednak rozmowa z nastolatkiem na temat jego oczekiwań, a następnie – podjęcie próby sprostania im.
Czasem ani rodzice, ani sam nastolatek nie są pewni, na jakie meble stawiać. W takim przypadku warto zainteresować się rozwiązaniami, które cieszą się największą popularnością. Obecnie na takie miano zasługują z pewnością meble w stylu skandynawskim – surowe, a jednocześnie podkreślające niezależność młodego człowieka. Dużą popularnością cieszą się też meble modułowe – zarówno w ich klasycznym, jak i nowoczesnym wydaniu. Można je wymieniać, kupować i sprzedawać, pokój młodzieżowy może więc zmieniać się wraz z jego młodym właścicielem niewielkim kosztem.
Dodatki do pokoju młodzieżowego?
Wielu rodzicom wydaje się, że zakup solidnych mebli do pokoju młodzieżowego rozwiązuje wszystkie ich problemy. Wystarczy jednak wejść do takiego pomieszczenia, aby przekonać się, że takie podejście pozbawia je duszy. Meble są bardzo ważne, wcale nie mniej istotne wydają się jednak zdobiące pokój nastolatka dodatki.
O ile wybór mebli jest zwykle kompromisem między nastolatkiem i jego opiekunami, o tyle wybór dodatków można bez większych obaw powierzyć młodemu człowiekowi. Dodatki są mniej kosztowne niż meble, a tym samym każdy nietrafiony wybór jest mniej bolesny. To także rozwiązania, które są w stanie odmienić pomieszczenie, rzadko mają jednak dar niszczenia tego, co w nim naprawdę atrakcyjne.
Oczywiście, nie oznacza to wcale, że ich znaczenie nie jest duże. Przeciwnie. Jest na tyle istotne, że trudno się dziwić, że wybiera się je chętnie i z dużą starannością. Zwykle dodają pokojowi młodzieżowemu przytulności. Warto więc stawiać nie tylko na kolorowe poduszki, ale i odważne kolorystycznie pojemniki do przechowywania. W minimalistycznym wnętrzu ciekawie będzie prezentował się puchaty dywan, a w bardziej klasycznym – pufa, która może być także dodatkowym miejsce na przechowywanie rzeczy, dla których zwykle nie ma miejsca.