Dobra organizacja pokoju dziecięcego. Jak o nią zadbać?

2021-07-16
Dobra organizacja pokoju dziecięcego. Jak o nią zadbać?

Nie jest żadną tajemnicą, że dzieci (zarówno te młodsze, jak i nastolatki) często mają problem z utrzymaniem czystości. Trudno się dziwić – dopiero uczą się sumienności, dyscypliny i obowiązkowości. Warto ułatwić im to zadanie, urządzając pokój dziecięcy w taki sposób, aby można było z łatwością utrzymać w nim czystość. Dziś opowiemy Ci, jak to zrobić. Jesteś ciekaw? W takim razie udanej lektury!

Czym są „strefy” w pokoju dziecka?

Pokój dziecięcy to tak naprawdę wielofunkcyjne pomieszczenie. Dla naszych pociech to miejsce, w zależności od wieku, pory dnia, czy obowiązków, może służyć, jako sypialnia, bawialnia, gabinet (do odrabiania lekcji, oczywiście!), miejsce odpoczynku oraz… salon, w którym przyjmują swoich gości. Mówimy to oczywiście z drobnym przymrużeniem oka, jednak faktem jest, że pokój dziecięcy musi spełniać naprawdę sporo funkcji. Niezbędne są więc odpowiednie meble – najlepiej doskonale przemyślany zestaw mebli, które wzajemnie się uzupełniają.

Do tego kapitalnym rozwiązaniem jest podzielenie pokoju na „strefy”. Chodzi po prostu o wygospodarowanie różnych obszarów. Przykładem niech będzie biurko. To powinna być strefa przeznaczona do nauki – powinny się więc tu znajdować podręczniki, zeszyty ćwiczeń i akcesoria szkolne. Strefą odpoczynku może być rozkładana sofa z funkcją spania. Do tego warto wygospodarować przestrzeń do zabawy. Możesz nam wierzyć, że taki podział na „strefy” bardzo ułatwi zachowanie porządku i czystości. Zwłaszcza że to rozwiązanie, przy odrobinie pomysłowości, można wprowadzić również w pokoju o niewielkim metrażu.

Pokój

Na zdjęciu: Komplet mebli do pokoju młodzieżowego z sofą

Wielofunkcyjne meble to porządek w pokoju dziecięcym!

No właśnie – przez to, jak wiele funkcji musi spełniać pokój naszego dziecka, wręcz konieczne jest postawienie na dobrze przemyślane, wielofunkcyjne meble. Często nieporządek bierze się po prostu z braku miejsca do przechowywania swoich rzeczy. Najlepszym przykładem są zabawki. Jeśli maluch nie ma np. dedykowanego pudła do ich przechowywania, to zabawki często „walają” się po podłodze lub po prostu są upychane w szafkach o zupełnie innym przeznaczeniu. To bardzo utrudnia zachowanie czystości.

Ponadto nasze pociechy z wiekiem zaczynają poznawać nowe hobby, czy zainteresowania. Nastolatki często szukają swojej drogi, zbierając w swoim pokoju książki, deskorolki, sprzęt sportowy, modele do sklejana, płyty z grami wideo, czy planszówki. Na to wszystko trzeba znaleźć odpowiednią ilość wolnego miejsca. Dzięki temu ułatwimy dziecku utrzymanie porządku i czystości. Nieporządek bierze się zwykle właśnie z braku funkcjonalnych mebli i rozwiązań. Do tego odpowiednia ilość szafek i półek zapobiega kurzeniu się przedmiotów codziennego użytku. To ma dwie zalety: mniej sprzątania oraz mniejsze ryzyko wystąpienia uczulenia na kurz. Możesz nam wierzyć, że najlepszą zachętą do sprzątania swojego pokoju jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Coś o tym wiemy!

meble z biurkiem

Na zdjęciu: Komplet mebli młodzieżowych z biurkiem

pixel