Fotel bohaterem salonu. Jak wybrać ten najlepszy?

2017-06-01
Fotel bohaterem salonu. Jak wybrać ten najlepszy?

Dom bez fotela nie istnieje. Ten, w towarzystwie kanapy lub narożnika, okazuje się przyjacielem wszystkich spotkań towarzyskich, zarówno w salonie, jak i sypialni, gabinecie czy pokoju dla gości. Zastanawiasz się jak wybrać fotel najlepszy? Już spieszymy z odpowiedzią.

Byłeś kiedyś w salonie, w którym nie było fotela?

Ja też nie. Sprawa jest oczywista – bardzo często fotel kupuje się w komplecie z sofą, kanapą lub narożnikiem, a czasami nawet stołem i zestawem krzeseł. Teraz mało kto ma czas i ochotę na zakup mebli pojedynczo, raczej stawia się na gotowe, przygotowane przez salon zestawy. To pozwala również na zakup fotela dopasowanego estetycznie do reszty. W tym właśnie tkwi sekret. Przykład? Patrz niżej.

Meble do nowoczesnego salonu

Zacznij od rozmiaru

Okazuje się, że nie każdy lubi fotele trzy razy większe od samego siebie, w miękkości których ciało zatapia się bez problemu. Rozmiar siedziska powinien być zatem dopasowany zarówno do pozostałych mebli będących wyposażeniem danego pomieszczenia, ale także preferencji domowników. Oczywiście istnieją podstawowe zasady, których należy przestrzegać: • do mniejszego metrażu pasuje fotel o wąskich bokach, taki jak ten:

Fotel do salonu skandynawski

 • przestronne salony lubią duże i miękkie fotele, jak na przykład ten:

Fotel do dużego pokoju

Zastosowanie ich podczas wyboru nowego siedziska daje sporą szansę na osiągnięcie aranżacyjnego sukcesu. Sprawa jednak nie polega na kurczowym trzymaniu się spisanych reguł. Daj się ponieść wyobraźni, bądź odważny. To w końcu Twój dom i Ty masz się czuć w nim dobrze. Przede wszystkim Ty.

Klasycznie czy nowatorsko?

Aranżacyjni wariaci dzielą się zazwyczaj na dwa podstawowe typy – fanów tradycyjnych, klasycznych rozwiązań i tych, szukających we wszystkim nowatorstwa i alternatywy. Sprawa ma się, rzecz jasna, podobnie z fotelami. Tylko pojawia się pytanie – jakie siedzisko można nazwać klasycznym, a jakie nowatorskim?

Nowoczesność foteli przejawia się głównie w ich odważnych kolorach – żółci, pomarańczy lub czerwieni. Do klasycznych zalicza się siedziska skórzane, a więc w odcieniach brązu i czerni. Te są zazwyczaj zdecydowanie mniejsze i zgrabniejsze, z wąskimi podłokietnikami i wysokimi oparciami w przeciwieństwie do nowoczesności, która lubuje się w miękkości.

Fotel do salonu

Funkcjonalność też ma znaczenie

Nie ma się co oszukiwać, wygoda zawsze będzie zajmować miejsce wyższe od estetyki, mimo że salonowe katalogi próbują wmawiać coś innego. Dziś podpowiadamy głośno – najpierw komfort, potem wygląd. Decydując się na zakup fotela, weź pod uwagę fakt, że będziesz chciał przede wszystkim w nim odpoczywać, nie na niego patrzeć i robić mu ładne zdjęcia.

Jakie funkcje posiadają fotele?

W ofertach producentów coraz częściej można spotkać siedziska wyposażone w ruchome zagłówki, wysuwane podnóżki lub wyjątkowo elastyczne oparcia, które z fotela potrafią zrobić niemalże huśtawkę. Wszystko zależy od Twoich preferencji i tego, czego oczekujesz od fotela – tylko odpoczynku czy może drzemki.

pixel