Hokery w Twojej kuchni. Jak je dobrać, żeby było ładnie i funkcjonalnie?
Hokery – z czym to się je?
Hokery kojarzą się głównie z wystrojem wszelkiego rodzaju barów – i słusznie, jednak te „domowe”, zdecydowanie przełamują lody i coraz częściej goszczą w polskich kuchniach. Dzieje się tak dlatego, że to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie: w mniejszej kuchni pozwoli zachować więcej miejsca, zaś większej doda charakteru. Swoją popularność hokery zawdzięczają funkcjonalności, nietuzinkowości i uniwersalności, mogą bowiem posłużyć jako praktyczne przedłużenie kuchni, albo jako oryginalna ozdoba – wszystko zależy od Twoich upodobań.
Barek kuchenny ma zazwyczaj dwie wysokości: 110 cm – optymalna wysokość dla barmana i 90 cm – standardowa wysokość szafek kuchennych. Najwygodniejsze są oczywiście hokery z możliwością regulowania wysokości siedziska, obowiązkowo z podpórką na stopy, dla zwiększenia komfortu użytkowania.
Coraz więcej osób świadomie rezygnuje z klasycznego stołu i krzeseł, zwłaszcza w przypadku mniejszych kuchni. Wyspa kuchenna ze stołkami o odpowiedniej wysokości wydaje się idealnym rozwiązaniem na tego typu bolączkę.
Na zdjęciu: HOKER H-1
Jak dobrać odpowiedni model do kuchni?
Przy wyborze hokera do kuchni jest tak, jak w przypadku wyboru kanapy do salonu – musi po prostu pasować. Obecnie istnieje tak wiele stylów aranżacji wnętrz, że absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie. Oto tylko kilka przykładów:
• hoker skórzany, jako dopełnienie eleganckiej kuchni,
• hoker nowoczesny – plastikowy w futurystycznym kształcie,
• hoker drewniany z klasycznym, drewnianym oparciem.
Jak widzisz wybór jest niemal nieograniczony. Swoim krzesłem możesz przykuwać uwagę albo wręcz odwrotnie – może być ono naturalnym dopełnieniem kuchni, zarówno pod względem stylu i aranżacji, materiału z którego zostało wykonane, jak i funkcjonalności.
Musisz pamiętać, że hokery to nie tylko domena nowoczesnych wnętrz. Doskonale odnajdą się również w klasycznych aranżacjach. Do lamusa odchodzi wizerunek obrotowego hokera na jednej nóżce – dziś dominują raczej krzesła na czterech nogach, o różnej wysokości, z oparciami lub bez. Przy ich wyborze panuje też absolutna dowolność materiałów: drewno, metal, skóra, plastik, czy kolorowe tworzywa – absolutnie każdy wybór znajdzie swoich sympatyków, którzy wkomponują go w wystrój swojego domu.
Na zdjęciu: Hoker H-2