Jak odpowiednio zaaranżować kuchnię? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami
Układ otwarty czy zamknięty?
Wiele osób zastanawia się czy warto połączyć kuchnię z salonem lub jadalnią i stworzyć układ otwarty. Ma on wiele zalet: łatwiejsza organizacja np. przyjęcia, kontakt z innymi domownikami podczas przygotowywania posiłków. Są jednak tacy, którym układ zamknięty odpowiada bardziej – zamknięta przestrzeń, nieprzenoszenie zapachów itp. To, na co się zdecydujesz w dużej mierze wpłynie na funkcjonalność kuchni.
Kuchnia z wyspą – konieczność w dużych przestrzeniach?
W nowoczesnych projektach kuchni można spotkać się z wyspą na środku pomieszczenia, jest ona swego rodzaju ozdobą, ale i praktycznym elementem, który doceni każda większa rodzina. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w otwartych przestrzeniach (połączenie kuchni i salonu lub jadalni). Ogromną zaletą wysp jest to, że stanowią one dodatkowe miejsce na przechowywanie akcesoriów lub produktów spożywczych.
Kuchenną wyspę często wykorzystuje się jako barek lub mini jadalnię, gdzie spożyć można pierwsze śniadanie, tuż przed wyjściem do pracy. W takim przypadku nieocenionym dodatkiem są hokery barowe, które są nie tylko ozdobą pomieszczenia ale także stanowią funkcjonalny element aranżacyjny. Poranne spijanie kawy nigdy nie było przyjemniejsze – przekonasz się!
Na fotografii: Hoker H-8
Mniejsza przestrzeń – na to też jest rada
W wielu mieszkaniach, zwłaszcza w bloku czy kamienicy spotkać się można z małą kuchnią, w której stworzenie wyspy jest niemożliwe. W takim przypadku warto zastanowić się nad narożnikiem kuchennym, który dobrze sprawdza się na mniejszym metrażu.
Do wyboru masz wiele wariantów kolorystycznych, a także rodzaju drewna z jakiego narożnik ma zostać wykonany. Jeżeli chodzi o kwestię obicia, w naszym katalogu znajdziesz plecionkę i eko skórę w wielu wybarwieniach, od bardziej jaskrawych i intensywnych po stonowane kolory.
Na zdjęciu: Narożnik kuchenny 6
O oświetleniu zdań kilka
Zabierając się za oświetlenie kuchni nie należy brać pod uwagę jedynie efektu wizualnego, ale także to, jak przy takim świetle będzie się pracowało. Podświetlenie blatów roboczych (chłodniejsze i mocniejsze) jest niezwykle istotne, zwłaszcza, jeżeli gotowanie wieczorami jest normą. Przy stole, gdzie spożywa się posiłki światło może być nieco lżejsze i cieplejsze, co pozytywnie wpłynie na atmosferę przy wspólnej kolacji, czy późnym obiedzie.