Jak wystylizować półkę ścienną? Sprawdź te triki!

2023-04-20
Jak wystylizować półkę ścienną? Sprawdź te triki!

Wydaje Ci się, że ściany w Twoim domu lub mieszkaniu są zbyt puste? Zastanawiasz się nad zawieszeniem praktycznych półek, jednak boisz się, że „zagracisz” przestrzeń? W takim razie koniecznie sprawdź nasze triki stylizacyjne, bo naprawdę warto! W tym wpisie podpowiemy Ci kilka praktycznych trików, dzięki którym stworzysz przytulne, a jednocześnie praktyczne wnętrze. Udanej lektury!

Jaką rolę może pełnić półka ścienna we wnętrzu?

Półki ścienne to doskonały sposób na dodanie sobie nieco większej ilości miejsca na przechowywanie poszczególnych przedmiotów (najlepiej takich, które mają dla nas większość wartość lub które chcemy w jakiś sposób wyeksponować). Mogą to być np. książki, modele, ozdoby, czy choćby rośliny. Oczywiście półka sama w sobie nie jest ozdobą – musisz ją jakoś wypełnić. I tutaj niezwykle ważne jest, aby nie przedobrzyć. Jeśli półka dosłownie ugina się od ozdób, to po pierwsze: może być to niebezpieczne, a po drugie: może niepotrzebnie „zagracić” przestrzeń. Zwłaszcza jeśli mówimy o mieszkaniu o mniejszym metrażu.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście zapełnienie półek książkami. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również bardzo gustowne. W ten sposób możemy mieć nasze ulubione książki zawsze pod ręką. Do tego półki zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż regały na książki – są więc absolutnym must have w mieszkaniu o mniejszym metrażu. Ważne jest jednak zastosowanie się do kilku zasad. Jedną z nich jest układanie największych i najwyższych elementów na górnej półce (jeśli ustawiasz kilka półek równolegle względem siebie). Do tego, w przypadku ustawiania roślin, weź pod uwagę również rośliny zwisające z półek. To kapitalna ozdoba, która doda wnętrzu więcej „zielonego” charakteru!

Na zdjęciu: Półka do pokoju Madoson biały lux + dąb biszkoptowy

Jak wystylizować półki ścienne?

Oczywiście poza swoją praktycznością, półki ścienne mogą (a nawet powinny) być ozdobą wnętrza. Jednak, aby tak było, musisz pamiętać o kilku zasadach aranżacyjnych. Pierwszą z nich jest szukanie wspólnego tematu i kolorystyki elementów ozdobnych, które znajdą się na półkach. Jeśli kierujesz się jednym motywem, to łatwiej łączyć poszczególne dekoracje. Cała paleta kolorów może przytłoczyć wnętrze – warto na to uważać! Tak jest czasem w przypadku okładek książek. Ciekawym trikiem jest więc obłożenie ich papierem – dzięki temu uzyskasz ciekawe i spójne połączenie!

Kolejną ważną kwestią jest wielkość ozdób, jakie chcesz umieścić na półkach. W przypadku książek warto zastosować zasadę: od największej do najmniejszej. Dzięki temu zachowasz wrażenie porządku i harmonii. Pamiętaj również, że książki możesz ułożyć jedna na drugiej – ale tutaj też zwróć uwagę na wielkość (format) książki. Tak naprawdę najważniejszy jest balans. Możesz ustawić poszczególne dodatki (zdjęcia, wazoniki) na próbę i zobaczyć, czy całość wizualnie Ci pasuje. Możesz nam wierzyć, że to dużo wygodniejsze niż planowanie całości wyłącznie w swojej głowie! Reszta zależy od Ciebie i Twojej inwencji. Do tego propozycje niebanalnych stylizacji możesz wyszukać w internecie. Zachęcamy do tego, aby śmiało eksperymentować!

Półka ścienna samowisząca dąb craft 60 cm
pixel