Kolory we wnętrzach. Przy wyborze jakich mebli warto zaszaleć?

2020-08-15

Coraz więcej osób decyduje się na aranżacje wnętrz w odcieniach bieli i szarości. Z czego to wynika? Jasne wnętrza wydają się optycznie większe, bardziej uporządkowane i wyciszające. Są również łatwiejsze do zaprojektowania dla osób, które nie do końca czują, w jaki sposób operować nasyconymi kolorami tak, aby nie przytłoczyć wnętrza. Obawiasz się popełnić wnętrzarskie faux pas? Nie martw się! Z naszego artykułu dowiesz się, które rozwiązania na pewno okażą się strzałem w dziesiątkę!

Mocne akcenty kolorystyczne we wnętrzach – podkreślają piękno najważniejszych mebli

Wprowadzając do wnętrza mocne akcenty kolorystyczne, należy pamiętać o proporcjach. Dobieranie kolorów z rozwagą pozwoli Ci na zachowanie umiaru i estetyki w projektowaniu aranżacji.

Jak dobierać kolory, aby pokój nabrał świeżości i wyglądał stylowo?

  • Stosuj się do zasady 70-20-10 (gdzie 70% stanowi kolor neutralny, np. biały, szary, 20% to kolor uzupełniający, np. odcienie drewna, a 10% kontrastujący, np. bordowy, żółty).
  • Zaprzyjaźnij się z kołem barw – ułatwi Ci to dobieranie kolorów na zasadzie kontrastu.
  • Pamiętaj o tym, jak na domowników działają poszczególne kolory (odcienie ciepłe, np. żółcie pobudzają do działania, dlatego dobrze sprawdzają się w kuchni czy przedpokoju, a zielenie uspokajają – dzięki temu znajdują zastosowanie w sypialni, czy pokojach dziecięcych).

Nasycone i kontrastujące kolory doskonale sprawdzają się w dodatkach wnętrzarskich, jak poduszki ozdobne, ceramika, czy obrazy. Warto jednak czasem postawić na nie również w przypadku mebli. Które propozycje sprawdzą się tu najlepiej? Przede wszystkim sofy, fotele, krzesła i pufy. Te potrafią stanowić główną ozdobę całego wnętrza, podbijając serca zarówno domowników, jak i odwiedzających Cię gości.

Krzesło

Na zdjęciu: Fotel VAKOBL86

Pastelowe kolory i miękkie tkaniny do skandynawskich wnętrz

Podobają Ci się aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim, ale chcesz postawić na przytulne, kolorowe wnętrze? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to połączyć! Styl skandynawski kocha delikatne, pastelowe kolory, dlatego bez obaw możesz postawić na odcienie zgaszone (np. łososiowy, błękitny), które świetnie będą współgrały ze ścianami w modnych odcieniach butelkowej zieleni, czy granatu.

Planując aranżację salonu w stylu skandynawskim, warto postawić na detale. Decydując się na stonowaną kolorystykę, powinieneś poświęcić większą uwagę fakturom i teksturom mebli, które znajdą się w Twoim mieszkaniu. To one tworzą niepowtarzalny klimat wnętrza. Tapicerowane fotele i krzesła pokryte miękką tkaniną sprawią, że salon stanie się przytulniejszy. To szczególnie ważne, jeżeli zależy Ci na tym, aby wnętrze Twojego domu wypełnione było ciepłą i przyjazną atmosferą.

Fotel

Na zdjęciu: Krzeslo OLIVIER W H75

pixel