Kontrasty we wnętrzach. U kogo sprawdzą się najlepiej?

2021-04-30
Kontrasty we wnętrzach. U kogo sprawdzą się najlepiej?

Kontrasty we wnętrzach to temat rzeka. W końcu to one sprawiają, że aranżacja staje w opozycji do monotonnego, niczym niezachwianego stylu. Odpowiednio użyte kontrasty potrafią z miejsca odmienić wnętrze, nadając mu głębi i jeszcze więcej charakteru, dodatkowo wpływając na domowników i odwiedzających gości. Jak ich używać i kto będzie się czuł najlepiej w ich otoczeniu? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Kontrasty – gdzie możemy je spotkać?

Jak używać kontrastów w aranżacji wnętrza i gdzie sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę najpierw z tego, że kontrasty stosowane są dla przełamania monotonii panującej we wnętrzu. Kluczową kwestią w ich używaniu jest jednak zachowanie równowagi i odpowiednich proporcji, aby nie przytłoczyć aranżacji i… po prostu nie przesadzić. Możemy wyróżnić kontrasty w:

  • stosowaniu kolorów stojących do siebie w opozycji (np. biel i czerń, zielony i róż)
  • stosowaniu odbiegających od siebie faktur i materiałów (np. beton i sztuczne futra),
  • łączeniu stylów aranżacyjnych (eklektyzm).

Dobrze dobrane kontrasty we wnętrzach potrafią przełamać spokojny charakter wnętrza, nadając mu „pazura”, co widać chociażby w stylu glamour (lustrzane powierzchnie oraz barokowe meble), czy marynarskim (często stosowane motywy biało-niebieskie). Kontrasty ożywiają, energetyzują i nadają głębi wnętrzom – ważne jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji. Przykładowo: biała baza powinna stanowić ok. 70%, ciemny brąz ok. 20%, a kolor kawy latte 10%.

Meble do salonu Oviedo Gloss

U kogo kontrasty sprawdzą się najlepiej?

Odpowiednio wyważone kontrasty we wnętrzach powinny sprawdzić się u każdego. Występują one bowiem w każdym stylu, nawet prowansalskim, czy shabby chic (choć tego typu wnętrza utrzymane są z reguły w białej kolorystyce, nie brakuje tu kontrastów na przestrzeni faktur, czy materiałów. Przykładem mogą być szorstkie deski i haftowane, puszyste poduchy). Ważne jest jednak zadanie sobie kluczowego pytania: co chcę uzyskać stosowaniem kontrastów? Odpowiedź na to pytanie powinna zadecydować o tym, jaki typ najbardziej będzie Cię interesował.

Kontrasty stosowane w kolorach potrafią nadać wnętrzu głębi i wyróżnić niektóre elementy aranżacji, aby przykuwały wzrok. Stosując żywe i nasycone kolory możesz liczyć się z tym, że będą one działać na domowników energetyzująco (np. połączenie pomarańczy i zieleni, czy żółci z czerwienią), dodając siły na kolejny dzień. Z tego względu intensywne kolory doskonale sprawdzają się w kuchni, czy pokoju młodzieżowym. Pamiętaj jednak, że meble to nie  wszystko! Możesz śmiało eksperymentować również z kolorami ścian. Tu jednak radzimy zachować ostrożność, zwłaszcza z nasyconymi kolorami. Jeśli chcesz stosować kontrasty we wnętrzach, a obawiasz się, że możesz przesadzić z kolorami… Postaw na proste meble o stonowanej kolorystyce i po prostu kombinuj z dodatkami!

Meble Mobi D do pokoju młodzieżowego

pixel