Kuchnia otwarta czy półotwarta? Zobacz, jak skutecznie połączyć ją z salonem

2017-08-11
Kuchnia otwarta czy półotwarta? Zobacz, jak skutecznie połączyć ją z salonem

Twoje mieszkanie nie jest zbyt duże? Aby zaoszczędzić dostępną przestrzeń warto połączyć jedno pomieszczenie z drugim, na przykład kuchnię z salonem, tworząc kuchnię półotwartą lub otwartą. Jak tego dokonać? Chętnie podpowiemy na co warto zwrócić uwagę.

Salon łączony z kuchnią jest domeną wnętrz w nowoczesnym stylu. Wyobrażasz sobie, żeby jeszcze 10-15 lat temu postawić skórzaną kanapę obok kuchenki? No pewnie, że nie. Łączone pomieszczenia to świetna opcja dla wszystkich właścicieli mieszkań, którym ten mały metraż doskwiera, bo sukcesem wcale nie musi być zakup większego mieszkania, a sukcesywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jak to zrobić? Oto dwa najpopularniejsze sposoby.

Kuchnia pozbawiona drzwi

Jeśli mówimy o połączeniu salonu z kuchnią, niekoniecznie mamy na myśli wyłącznie tworzenie jednego pomieszczenia bez rozdzielającej je ściany. Salon możesz połączyć z kuchnią również w banalny sposób – usuwając drzwi w przejściu między nimi. W ten sposób ułatwisz sobie przenoszenie gotowych dań z kuchni do salonu, ale co najważniejsze, stworzysz w swojej kuchni większą przestrzeń do zagospodarowania. Dlaczego? Otóż, w takiej sytuacji będziesz miał możliwość zagospodarowania każdej ze ścian pomieszczenia, bez zmartwienia o drzwi, które będą uderzać w mebel lub uniemożliwiać korzystanie z niego.

Wyobrażasz sobie na przykład umieszczenie takiego, bardzo zgrabnego stolika w kuchni, w której ledwo mieszczą się niezbędne szafki i urządzenia?

Stół biały

My też nie, ale przecież taki stolik jest elementem bardzo przydatnym i co równie ważne, podkreślającym styl prezentowany przez wnętrza. Szkoda z niego rezygnować, dlatego już teraz prezentujemy drugi sposób na stworzenie kuchni łączonej z salonem.

Kuchnia półotwarta. Ścianka działowa granicą

Trochę bardziej odważnym rozwiązaniem od poprzedniego jest stworzenie kuchni półotwartej ze ścianką działową jako granicą między nią a salonem. To skuteczne rozwiązanie, o ile weźmiesz pod uwagę poniższe rady. • zadbaj o niezawodny system wentylacji, • kup wyłącznie cicho pracujące urządzenia, • blat kuchenny zasłoń ścianką lub umieszczając go we wnęce.

Do tego oczywiście dochodzi wybór koloru ścian podobny zarówno w kuchni, jak i w salonie, żeby pomieszczenia te po połączeniu tworzyły jednak zgodną stylistycznie całość. W przypadku koloru sprawa jest prosta – wystarczy jeden kolor w różnych odcieniach. A meble?

Obok kuchni tradycyjnej salon w intensywnym brązie

Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzona jest Twoja kuchnia. Jeśli skupiona jest na brązie, drewnianych meblach i rustykalnym dodatkach to w salonie przyda Ci się zestaw podobny do tego:

Meble do salonu Finezja

Spójrz na ten głęboki brąz mebli oraz biel ścian i podłóg, która stanowi ich idealny kontrast. Jeśli Twoja kuchnia jest przykładem tradycyjnego stylu, salon powinieneś zaaranżować właśnie w podobnym stylu do tego, widocznego na zdjęciu.

Kuchnia skandynawska? Salon jasny i minimalistyczny

Nadal rekordy popularności bije styl skandynawski. Jeśli w Twojej kuchni dominuje minimalizm, przejrzystość i jasność, w podobnym stylu powinieneś urządzić salon. Przykład?

Finezja Meble

Meble o typowym, jasnym wybarwieniu przywodzącym na myśl drewno. Koniecznie wysokie regały ocieplone szeregiem dodatków, na przykład w postaci książek. Do tego puchaty dywan będący kolorystycznym kontrastem dla pozostałego wyposażenia i elementem przytulności w ogólnym chłodzie. Proponujemy jednak, żebyś zrezygnował z tak ciemnych paneli na rzecz jaśniejszego podłoża – tak samo w przypadku ścian. Te wystarczy tylko uzupełnić kilkoma małymi obrazami dla lepszego efektu.

Widzisz? Połączenie kuchni z salonem jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem, a przy tym wyjątkowo prostym, jeśli zastosuje się do kilku podstawowych rad.

Polecane
pixel