Mieszkanie na poddaszu. Jak urządzić, żeby było praktyczne i wygodne?

2017-07-14

Na mieszkanie na poddaszu decyduje się coraz więcej osób. Załamania, skosy, drewniane elementy i okna dachowe tworzą klimat nie do zastąpienia i dodają wnętrzom uroku. To jednak miejsce trudne do zagospodarowania. Jak zrobić to poprawnie? Już podpowiadamy

Aranżacja poddasza jest trudna z dwóch względów – układu pomieszczenia i spadzistego kształtu dachu. Sukcesem jest obrócenie tych na pierwszy rzut oka niekorzystnych elementów w ich główny atut. Jak tego dokonać? Pierwszym pomysłem niech będzie efekt otwartej przestrzeni wykonany za pomocą ścianek działowych, ale uwaga – takich, które nie będą sięgać sufitu. To zdecydowanie powiększy przestrzeń, której na strychu, bądź co bądź, nigdy nie jest zbyt dużo.

Nie odrzucaj starego, połącz to z nowym

To, co przemawia na korzyść mieszkania na poddaszu w pierwszej kolejności to niepowtarzalny klimat. Taki, który budowany jest przede wszystkim za pomocą drewnianych belek więźby dachowej. Tutaj od razu podpowiadamy – nie warto z nich rezygnować, a raczej eksponować. Stworzyć z nich jeden z elementów aranżacji, połączyć z wyposażeniem. Obawiasz się, że Twoje mieszkanie zyska niezbyt lubianego przez Ciebie stylu rustykalnego? Aby tego uniknąć, zainwestuj w nowoczesne, jasne, powstałe według współczesnych projektów meble. Takie jak te:

Meble Modena

Sypialnia ze skosem. To dopiero oryginalność

Chcesz, by Twoja sypialnia na poddaszu cechowała się oryginalnością? Jasne, kto by nie chciał. Pytanie, jak to zrobić mając w pomieszczeniu skos zaczynający się już od samej podłogi? Rozwiązanie jest jedno i bardzo proste – duże okna dachowe.

Skosy mają tę wadę, że optycznie pomniejszają pomieszczenie. Montując okna o dużej powierzchni szybowej „wpuścisz” do wnętrza sporą ilość światła i z klaustrofobicznej sypialni stworzysz taką, w której będziesz chciał przebywać jak najdłużej. Poza tym, jeśli lubisz spoglądać na niebo nocą, z oknami dachowymi będzie to łatwiejsze. Co więcej, przyjemniejsze, jeśli do swojej sypialni dobierzesz odpowiedniej wielkości i jakości łóżko. Jak na przykład te:

Łóżko sypialniane 160x200

Salon na poddaszu. Nowocześnie z drewnem

Jeśli aranżujesz mieszkanie na poddaszu, musisz liczyć się z tym, że skosy będą obecne w każdym pomieszczeniu. Kiedy chodzi o salon, ten z drewnianymi belkami może okazać się bardzo klimatyczny i oryginalny. Do tego stopnia, że nawet skosy nie będą w stanie tego klimatu zakłócić. O ile będziesz pamiętał, że jego wyposażenie też odegra znaczącą rolę. Salon warto wyposażyć w dużą, miękką sofę lub kanapę, fotel, a do tego stolik kawowy, przy którym spędzisz czas ze swoimi znajomymi. Przykłady? Proszę bardzo.

Meblościanka nowoczesna

Kuchnia na poddaszu. Tylko na wymiar?

Aranżacja kuchni na poddaszu to nie lada wyzwanie. Nie ma jednak przeszkód nie do pokonania. Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie okazało się ideałem, zastanów się nad stworzeniem kuchni na wymiar, w której zagospodarujesz według swojej myśli każdy zakamarek.

Uwaga! Pamiętaj, by pod skosem nie umieszczać sprzętów, takich jak kuchenka ani płyta grzewcza. Dlaczego? Bo nad nimi konieczne jest zamontowanie okapu, a skos taki zabieg uniemożliwi.

Na poddaszu łatwo znaleźć wnęki. Te warto zaaranżować na schowki, w których zmieścisz wszystkie kuchenne akcesoria, a środek kuchni? To idealne miejsce na obiadowy stół i krzesła. Na przykład takie:

Stół biały malowany

Polecane
pixel