Mini kawalerka. Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń, jeżeli mieszkanie ma tylko jeden pokój?

2020-08-07

Kawalerki cieszą się ogromną popularnością. Nie ma co się dziwić – to doskonałe rozwiązanie zarówno dla singli, jak i młodych par, które dopiero wchodzą w dorosłe życie. Mieszkanie na minimalnym metrażu pozwala na ograniczenie wydatków związanych z kosztami utrzymania, czy rachunkami, dlatego jest świetną opcją dla osób uczących się i tych o niewielkim budżecie domowym. Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni tak, aby pozostała funkcjonalną i nie przytłacza domowników, bywa jednak sporym wyzwaniem. Jak się zabrać za rozplanowanie mieszkania? Zapraszamy do artykułu!

Mały metraż wymaga dobrego rozplanowania przestrzeni

W przypadku planowania aranżacji mini kawalerki funkcjonalność mebli jest najwyższym priorytetem. Jeżeli jesteś osobą, która lubi „zbierać”, np. książki, płyty, czy rośliny, powinieneś dokładnie przemyśleć rozplanowanie układu funkcjonalnego w swoim mieszkaniu. Tu świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju półki, czy regały. Pamiętaj, że zabudowane szafki (mimo, że dają możliwość przechowywania większej ilości przedmiotów) mocno ograniczają przestrzeń, dlatego najlepiej przeznaczyć je np. na ubrania. Wszelkiego rodzaju kolekcje warto wyeksponować na regałach, ponieważ te nie tylko ułatwiają dostęp do ustawionych na nich rzeczy, ale po odpowiednim zaprezentowaniu mogą również nadać charakter całej przestrzeni. Wybierając regały do mini kawalerki, stawiaj na meble wysokie, które pozwolą Ci na zagospodarowanie całej przestrzeni ściany. W mieszkaniach o małych przestrzeniach liczy się każdy centymetr!

Pamiętaj jednak o zasadzie „co za dużo, to niezdrowo”. Planując zagospodarowanie mini kawalerki, szczególnie ważny jest nie tylko układ wybranych przez Ciebie mebli, ale również ich kolory. Na małej przestrzeni warto postawić na maksymalnie 2-3 kolory, ponieważ większa ich ilość mogłaby przytłoczyć domowników oraz (i tak już maleńką) przestrzeń. Na małych metrażach najlepiej sprawdzają się odcienie stonowane: biel, szarości, beże i jasne brązy. Wszelkiego rodzaju nasycone kolory mogą działać na domowników zbyt pobudzająco (czego warto się wystrzegać, jeżeli pokój dzienny ma służyć również jako sypialnia). Przy aranżacji małej przestrzeni ważne jest również pozostawienie przynajmniej jednej ściany bez ozdób (obrazów, półek, itd.). Taki zabieg pozwala powiększyć optycznie przestrzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku mini kawalerek.

Regał

Na zdjęciu: Regał Loveli 100

Mając niewielki metraż, stawiaj na wielofunkcyjne meble

Nic nie sprawdza się w mini kawalerkach lepiej niż wielofunkcyjne meble. Aranżacja niewielkiej przestrzeni wymaga dobrze przemyślanych zakupów meblarskich. Najlepiej sprawdzają się tutaj:

  • narożniki rozkładane, które posiadają dwa dodatkowe pojemniki pod siedziskiem – te można wykorzystać na przechowywanie pościeli, ręczników, czy nawet ubrań, 
  • rozkładane stoły – dają możliwość wygospodarowania dodatkowego blatu w razie potrzeby, • wysokie regały – można na nich przechowywać przedmioty codziennego użytku, które powinny być zawsze pod ręką, czy kolekcje książek i płyt,
  • wiszące półki – te zawsze pozwolą na wygospodarowanie dodatkowego miejsca, odciążając tym samym przestrzeń na blatach, czy szafkach.

Planując aranżację mini kawalerki, zwróć szczególną uwagę na rodzaj oświetlenia. Jeżeli w mieszkaniu występuje jedynie oświetlenie sufitowe, wybierz taką lampę, której strumień światła zawsze będziesz mógł nakierować w wyznaczony punkt. Ważne jest tutaj również posiadanie żaluzji lub rolet, które w zależności od pory dnia, mogą sprawić, że do Twojego mieszkania wpadnie więcej światła (pomieszczenie lepiej oświetlone optycznie się powiększa) lub mniej, np. wieczorem.

Narożnik

Na zdjęciu: Narożnik Becca

 

pixel