Nie wiesz w jaki sposób rozjaśnić ciemne mieszkanie? Oto 3 podpowiedzi, które na pewno Ci w tym pomogą

2017-05-19
Nie wiesz w jaki sposób rozjaśnić ciemne mieszkanie? Oto 3 podpowiedzi, które na pewno Ci w tym pomogą

Małe mieszkania mają to do siebie, że jeśli nie znajdują się po odpowiedniej stronie świata, dostaje się do nich naprawdę niewielka ilość światła. Nie wiesz jak poradzić sobie z tym ubytkiem? Oto 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

1. Odpowiedni kolor ścian zdziała cuda

Jesteś jeszcze przed etapem malowania wszystkich ścian w swoim mieszkaniu? To najlepsza pora na wybranie takiego koloru, który optycznie znacząco zwiększy Twoje cztery kąty i nada im pożądanej przez Ciebie jasności.

Im jaśniejszy kolor, tym lepiej

To ogólna zasada, ale jeśli nie przepadasz za białymi ścianami, nic nie szkodzi. Bardzo zbliżony efekt osiągniesz przez wykorzystanie odrobinę ciemniejszych, ale nadal pastelowych, jasnych barw. O ich dostępność nie musisz się martwić, bo teraz wszyscy producenci i sprzedawcy ścigają się w poszerzaniu prezentowanych przez siebie palet i katalogów kolorów.

Barwne połączenia

Moda na jednokolorowe ściany odeszła w zapomnienie. Teraz w modzie są wielobarwne kombinacje tworzące ze ścian barwne mozaiki. W ciemnym pomieszczeniu, w którym źródłem światła jest wyłącznie jedno okno, warto zastosować trójkolorową mieszankę, której najciemniejszym wybarwieniem potraktujesz ścianę wokół okna, najjaśniejszym ten fragment znajdujący się tuż przed nim, a pośrednim wariantem wszystkie pozostałe.

Meble do salonu ADEN

Na fotografii: Komplet mebli do salonu Aden

2. Bez dobrego oświetlenia ani rusz

To oczywiste – jeśli Twoje cztery kąty cierpią na niedobór naturalnego światła, trzeba nadrobić oświetleniem sztucznym. „Sztuczny” brzmi kiepsko, co? Nie powinno, bo w obecnym natłoku produktów można znaleźć takie żarówki i lampy, które w skuteczny sposób imitują światło naturalne.

  • Postaw na białe światło, bo tylko ono, choć okazuje się mniej nastrojowe, nie męczy wzroku i optycznie zwiększa napotkane pomieszczenie.
  • Główne oświetlenie wspomóż kilkoma miejscowymi, żeby zmniejszyć jego intensywność.
  • W pokojach o ciemnych ścianach wybierz oświetlenie sufitowe, wielopunktowe.
  • W kącie pokoju dziennego koniecznie postaw wysoką lampę z niezbyt intensywnym światłem.
  • Sypialniane miejsce tuż przy łóżku wspomóż lampką nocną lub niewielkich rozmiarów oświetleniem zawieszonym tuż nad łóżkiem.
Łóżko tapicerowane do sypialni 160x200

3. Meble to podstawa każdego wnętrza

Jeśli Twoje mieszkanie, poza tym, że jest wyjątkowo małe, posiada ściany ciemnego koloru, zakup równie ciemnych mebli będzie strzałem w stopę, bo nic tak nie przytłacza pomieszczeń jak kombinacja ciemne + ciemne.

Zastanów się nad zakupem jasnych, minimalistycznych mebli jak te obecne w zestawie Maximus.

Białe meble do salonu Maximus

W ich przypadku sprawdzi się nie tylko barwa, ale i widoczna, namacalna lekkość wykonania, która w skuteczny sposób odciąży mrok obecny na ścianach. Zamiast ogromnej meblościanki, postaw na wąski regał, a duży stół zastąp stolikiem na kawę (patrz: Meble białe do salonu Maximus). Cuda mogą zdziałać również wąskie półki zamieszczone na jednej ze ścian.

 

 

pixel