Pokój dla nastolatka? Podpowiadamy jak aranżować, żeby nie zwariować

Umeblowanie, a następnie stworzenie odpowiedniej aranżacji w pokoju nastolatka to nie lada zagwozdka. Dziecko najchętniej kieruje się wyłącznie wygodą, Ty również dobrym gustem. Jak połączyć te dwa różne podejścia i nie zwariować? Mamy na to rozwiązanie.
Pokój nastolatka. Trudniejszy w aranżacji niż sądzisz
Z tym wcale nie przesadziliśmy. Pokój nastolatka powinien zawierać miejsce dla każdej z podstawowych stref życia, a przy tym być wygodny i nie odstraszać estetyką. Mając do dyspozycji niewielki metraż i specyficzny gust dorastającego człowieka, wcale nie jest to łatwym zadaniem. Chcesz podejść do tego z rozsądkiem, ale nie tracąc dobrego smaku i zaufania swojego dziecka? Wystarczy, że zadziałasz według tych 3 kroków.
1. Podziel pokój na podstawowe strefy
Życie nastolatka obraca się wokół podstawowych zagadnień – nauki, rozrywki, relaksu i snu. Jeśli w jego pokoju przewidzisz miejsce na każdą z tych stref, sukces gwarantowany, a mówimy wprost – nie jest to łatwe zadanie. Dlaczego? Bo pewnie masz do dyspozycji niewielki metraż, a nastolatek ze względu na swoją naturę dąży do ujednolicenia tych stref. Nie powinno Cię więc dziwić odrabianie lekcji w łóżku i jedzenie w łóżku, a biurko jedynie jako miejsce rozrywki z komputerem w centrum.Podziału pokoju ze względu na strefy możesz dokonać za pomocą:
- różnych kolorów ścian,
- innych typów mebli,
- dywanu i paneli,
- regałów, szaf i komód.

Na zdjęciu: Meble młodzieżowe z biurkiem Bruno
2. Łóżko to centrum życia Twojego dziecka. Pokoju również
Projektując, a następnie wyposażając pokój swojego dziecka miej świadomość, że najważniejszym elementem pomieszczenia, a więc jego centrum powinno być… łóżko. Tak. Możesz nie wierzyć, ale to na nim Twój nastolatek będzie jadł, grał, odrabiał lekcje, przesiadywał z kolegami, a dopiero na końcu spał.
To wybór łóżka powinieneś określić priorytetem i zastanowić się – duże czy małe? Wysokie czy niskie? Z dużą ilością poduszek czy minimalistyczne? Z wbudowanymi szufladami czy bez nich? Oferty sklepów są coraz większe, więc masz z czego wybierać. Naprawdę.
3. Uwzględnij upodobania dziecka
Pokój nastolatka warto aranżować według konkretnego motywu. Czym interesuje się Twoje dziecko – na to pytanie powinieneś sobie odpowiedzieć i według uzyskanej odpowiedzi dobierać kolor ścian i rodzaj mebli. Twój chłopiec interesuje się sportem? Na pewno spodoba mu się piłkarska fototapeta i wielki fotel w kształcie rękawicy. Dziewczynka lubi róż i delikatność? Postaw na puszysty dywan i dziesiątki poduszek.
Przede wszystkim konsultuj zmiany z nastolatkiem
Nic tak nie zirytuje młodego człowieka, jak aranżowanie jego własnego pokoju bez konsultacji z nim. Może warto zabrać go na meblarskie zakupy? Przedyskutować, według jakiego motywu chciałby urządzić swoje cztery kąty? Pamiętaj, że Twoje dziecko będzie zapraszało kolegów, a pokój będzie jego własną wizytówką. Powinien czuć się w nim komfortowo – zarówno w samotności, jak i gronie znajomych.