Styl eklektyczny w salonie, czyli jak łączyć stare z nowym?

2017-08-11
Styl eklektyczny w salonie, czyli jak łączyć stare z nowym?

Trend eklektycznych wnętrz jest coraz bardziej widoczny. To zasługa łączenia kilku stylów, z których każdy ma w sobie coś atrakcyjnego. Dziś skupimy się na salonie – jak umieścić w nim rustykalne smaczki, ale łącząc je z nowoczesnością?

Eklektyczne aranżacje. Zawsze modne i wygodne

Sukces aranżacji eklektycznych polega na tym, że pomieszczenie łącząc w sobie inspiracje każdego stylu zawsze pozostanie modne. Nawet jeśli jeden rodzaj aranżacji wypadnie z mody, pozostaje szereg innych nadal wzbudzających zainteresowanie. Salon w stylu eklektycznym jest również niezwykle wygodny, bo nie musisz ograniczać się do jednego typu mebli. Kanapę skórzaną możesz postawić obok szklanego stolika, a duży, dębowy zegar zawiesić naprzeciwko białych, skandynawskich obrazów. Czy to nie rozwiązanie idealne?

Meble drewniane. Podstawa stylu eklektycznego

Z czegoś musisz stworzyć fundament stylizacji swojego mieszkania. Proponujemy, żebyś skupił się na meblach drewnianych – przedstawicielach stylu rustykalnego. Są niezwykle trwałe, a przy tym klasyczne w swojej estetyce, dzięki czemu szansa, że kiedykolwiek ulegną znudzeniu jest naprawdę niewielka. Nie wiesz, które z mebli warto zakupić? Oto przykład.

Barek do salonu

Barek jest meblem dużym, dlatego przy jego zakupie jednym machnięciem portfela załatwisz w zasadzie wszystko, czego z rustykalnych elementów potrzebuje Twoje mieszkanie. Jego intensywny brąz, masywność staną się podstawą eklektycznego stylu, a umieszczone w nim przeszklenia nadadzą całości jeszcze bardziej atrakcyjnego wyglądu. Barek przyda się również w przypadku, w którym jedna ze ścian nie prezentuje się zbyt dobrze – nim zasłonisz jego sporą część.

Operuj kontrastami. Dorzuć nowoczesność

Zabiegiem, na którym opiera się styl eklektyczny jest umiejętne operowanie kontrastami. Jeśli za fundament uznałeś rustykalne, masywne meble (lub mebel) warto, żebyś teraz skontrował to za pomocą mebla, który będzie przedstawicielem stylu nowoczesnego. Proponujemy jasny stół rozkładany.

Stół rozkładany

Jak salon ma istnieć bez chociaż jednego, niewielkiego stolika? To niemożliwe, dlatego akurat w tym przypadku warto postawić na minimalizm. Prezentowany przez nas stół wykonany jest z płyty laminowanej – to jego atut. Dlaczego? Pamiętaj, że barek wykonany jest z masywnego drewna, więc idealnym jego kontrastem będzie nie tylko różniący się kolorem, ale również materiałem stolik, do którego, o ile chcesz, możesz dopasować jeszcze fotel lub kanapę.

Urozmaicenia też są ważne. Co powiesz na styl prowansalski?

Dobra, rustykalny styl jest, w dodatku skontrastowany nowoczesnym stolikiem. To jednak nie koniec, przecież aranżacje eklektyczne polegają na więcej niż dwóch inspiracjach. Do tradycyjnego i minimalistycznego wyposażenia proponujemy więc dodać odrobinę prowansalskiego klimatu. A z czym kojarzy Ci się Prowansja? Bo nam z kwiatami i niezwykłym urokiem. Spójrz na przykład tutaj:

Kanpa

Tutaj prezentujemy przykład kanapy rozkładanej z ciemnym obiciem, której doskonałym wykończeniem są poduszki w kwieciste wzory. Tak, to właśnie te kwieciste poduchy nadadzą Twojemu salonowi prowansalskiego klimatu, a dzięki nim całość nabierze uroku i ciepła. Aby jednak kanapa odgrywała większą rolę, możesz do kompletu dokupić również fotel, w podobnym odcieniu. Nie zaszkodzą również świeże i pachnące kwiaty na stole, ale nie przesadzaj. Pamiętaj, że salon ma służyć przede wszystkim Tobie i zawierać elementy tych aranżacji, które lubisz.

pixel