Twardy, czy miękki? Czyli jak wybrać odpowiedni materac

2017-10-30
Twardy, czy miękki? Czyli jak wybrać odpowiedni materacCoraz więcej Polaków ma problemy ze snem - spowodowane jest to coraz szybszym tempem życia i pracy. Zdecydowanie każda osoba przeżyła ciężki i stresujący dzień, którego powodem było niewyspanie. Warto zdać sobie sprawę, że za problemy ze snem odpowiada w głównej mierze zły materac.

Twardy, czy miękki?

Materac musi przede wszystkim zapewnić odpowiednie podparcie w pozycji leżącej. Dobrze dobrany zapewnia zdrowy i komfortowy sen po którym wstaje się rześkim i gotowym do pracy. Niestety nawet najdroższa sofa, czy narożnik nie zapewnią odpowiedniego odpoczynku, ponieważ są twarde i niedostosowane do ułożenia kręgosłupa w pozycji leżącej. Warto zwrócić uwagę na podparcie swojego ciała, ponieważ jest to inwestycja w zdrowie.

Materac musi być dopasowany do wzrostu i wagi ciała. Panuje błędna opinia, że musi być jak najtwardszy – spowodowane jest to tym, że jeszcze do niedawna popularne były proste sprężyny bonnelowe, a synonimem trwałości była właśnie twardość. Materiał musi się dostosowywać do naturalnych krzywizn kręgosłupa, a nie stawiać mu opór.

Materac kieszeniowy
Na zdjęciu: MATERAC KIESZENIOWY Z LATEKSEM I KOKOSEM 7 STREFOWY

Jakiej wielkości musi być materac?

Musisz pamiętać, że wybrany model musi być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. Do tego, miej na uwadze to, w jakiej pozycji najczęściej śpisz. Jeśli zasypiasz na boku, musisz wybrać materac elastyczny, który natychmiastowo dopasuje się do Twojego ciała. Dzięki temu, wystające części ciała, np. ramiona, będą mogły się zagłębić – tylko wtedy kręgosłup przyjmie optymalną linię prostą. Śpiąc na wznak lub na brzuchu, rozkładasz ciężar ciała bardziej równomiernie.

Na co uważać?

Wybierając materac zwróć uwagę, czy kręgosłup nie wygina się zbyt mocno w okolicach lędźwi. Bardzo niedobrze jest również, jeśli kręgosłup nadmiernie przylega do materaca. W tym przypadku wybierz nieco twardszy model.

W przypadku schorzeń kręgosłupa, przed zakupem materaca koniecznie skonsultuj się z ortopedą, który pomoże Ci ustalić, jaki materiał i jaka twardość będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Tylko wtedy będziesz mógł złagodzić bóle i niedogodności, a przede wszystkim – Twoja dolegliwość się nie pogłębi.

Visco-elastic
Na zdjęciu: MATERAC REHABILITACYJNY VISCO-ELASTIC

Również alergicy powinny uważać na materac, jaki wybierają. W przypadku jakichkolwiek problemów skórnych, bądź problemów z drogami oddechowymi, zapytaj o właściwości i specyfikę produktu tak, aby dobrać model najbardziej odpowiedni do Twoich potrzeb.

pixel