Urządzasz swoje wnętrza po raz pierwszy w życiu? Tych błędów staraj się unikać

2017-03-17

Kupując dom czy mieszkanie nie zawsze mamy wizję aranżacji wystroju pomieszczeń. Zwykle wiemy co lubimy i co nam się podoba, więc staramy się szukać mebli oraz dodatków dopasowanych do własnego gustu. Zwykle jednak takie spontaniczne urządzanie kończy się dobrze dla wnętrza. Jeżeli więc jesteś na początku drogi, podpowiadamy czego koniecznie powinieneś unikać.

Trzymaj się jednej konwencji

Zwykle gdy urządzamy po raz pierwszy swój dom czy mieszkanie w głowie pojawia nam się jakiś całościowy zamysł. Jednak często nie uwzględnia on detali czy też konkretnych rozwiązań, w efekcie całość może sprawiać wrażenie misz-maszu. Jeżeli chcemy uniknąć chaosu, powinniśmy pamiętać o jednym by trzymać się jednego stylu. Tylko osoby z dużym doświadczeniem mogą pozwolić sobie na tworzenie eklektycznych rozwiązań. Wybierz wystrój klasyczny, nowoczesny, vintage lub inny, który lubisz i trzymaj się go konsekwentnie.

Najpierw malujemy ściany, a potem wstawiamy meble

Gołe, świeżo wygładzone ściany aż kuszą by tylko sięgnąć po pędzel i pomalować je na ulubiony kolor. Powstrzymaj się jednak z pomysłem malowania ścian do czasu, aż nie wybierzesz mebli. Zwykle trudniej jest dobrać odpowiedni odcień szafek czy półek do farby, niż odwrotnie. Jeżeli więc nie chcesz uniknąć aranżacyjnej wpadki to koniecznie zastosuj się do tej zasady.

Kolejnym błędem w doborze kolorystyki ścian jest wybór nasyconych i intensywnych barw. Takie rozwiązania sprawdzają się tylko w przypadku bardzo dużych oraz przestronnych pomieszczeń. Natomiast w domach czy mieszkaniach nasycone kolory pochłaniają światło, przez co sprawiają, że pomieszczenie jest mniejsze i ciemniejsze. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej lub dwóch ścian w intensywnym odcieniu, a reszty w sposób neutralny, tak by nie przytłaczało to wnętrza.

Inspiruj się, a nie kopiuj

Urządzając mieszkanie, pamiętajmy o tym, że powinno być ono przede wszystkim funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb. Często gdy aranżujemy wnętrze po raz pierwszy, zachwycamy się rozwiązaniami z katalogu, które bez krytycznie przenosimy do naszych pomieszczeń. W efekcie uzyskujemy bardzo ładny i stylowy efekt, ale kompletnie nie w naszym stylu.

Zanim rozpoczniesz przygodę z meblowaniem zastanów się jakie meble lubisz i pod nie urządzaj resztę. Wiele sklepów meblarskich oferuje gotowe pomysły na aranżację konkretnych zestawów:
Meble do salonu LIDO,

Meble do  pokoju młodzieżowego Tablo
 dzięki temu wiesz jakie kolory dodatków oraz ścian dobrać by uzyskać odpowiedni efekt końcowy. Zwykle w takich miejscach pracują również osoby, które mają doświadczenie w aranżacji wystroju, warto się je podpytać o interesujące Cię szczegóły.pixel